Pages

Sunday 24 April 2011

RPH KHSR Tahun 5


Rancangan Pengajaran Harian


Mata pelajaran          : Kemahiran Hidup
Kelas                         : 5 amanah
Tarikh                         : 28 Mac 2011
Masa                          : 9.00 – 10.00 pagi
Bilangan murid          : 24 orang
Topik/Tajuk                : Reka Bentuk dan Penghasilan Projek
Sub Topik                  : Memasang Komponen dan Membuat Kemasan Projek Tempat
  Memo
Kemahiran                          :Murid dapat memaku, menskru dan mengglu dengan betul dan
           memasang komponen projek. Murid juga dapat membuat
           kemasan pada projek.

Pengetahuan Sedia Ada   : Murid pernah melihat jenis-jenis alatan tangan dan belajar cara  menggunakan alatan tangan dengan betul.
Hasil Pembelajaran             : Di akhir pengajaran murid dapat:
1.    Menggabungkan komponen-komponen projek.
2.    Menjana kemahiran menggunakan alatan tangan dengan betul.
3.    Menilai projek yang telah siap dengan kemasan.
4.    Merumuskan rasional membuat projek dengan bahan kitar semula.
Nilai-nilai Murni                   : Kerjasama, memelihara alam sekitar, menjaga kebersihan,
jimat-cermat
Kemahiran Berfikir              : menggabungkan idea, menyatukan idea-idea, membuat
pilihan, membuat pertimbangan

Bahan Bantu Mengajar      : Video, Powerpoint, Penukul, Pemutar Skru, paku, skru,
gam, syelek, kertas las, berus, cat sembut, syelek, penyangkut, tin aluminium
Pendidikan Alam Sekitar    : Bahan kitar semula dan pemeliharaan alam sekitar
Kajian Masa Depan             : Mereka cipta produk yang boleh dikomersialkan daripada
 bahan kitar semula sebagai cara memelihara alam sekitar

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Pengenalan terhadap mereka bentuk sesuatu projek
1.      Murid melihat rakaman video mengenai penghasilan sebuah produk baru.
2.      Rakaman juga berkaitan dengan penjagaan alam sekitar
3.      Guru memperkenalkan tajuk pengajaran pada hari ini:
Memasang produk dan membuat kemasan

BBM:
Pemain video

Kemahiran Berfikir:
Menggabungkan idea

PAS:
Bahan kitar semula dan pemeliharaan alam sekitar
Langkah 1 (15 minit)
Memasang komponen Projek
a)    Bahagian B dicantumkan pada bahagian A dengan menggunakan glu sentuh dan paku rata
i)      Sapukan glu pada bahagian A
ii)    Sapukan glu pada bahagian B
iii)   Cantumkan bahagian B pada bahagian A
iv)   Pakukan cantuman bahagian B dan bahagian A

1.      Murid melihat tunjuk cara bagaimana membuat pemasangan oleh guru.
2.      Murid melakukan aktiviti setelah melihat tunjuk cara daripada guru.
BBM:
Penukul, paku, glu, aluminium, papan

Kemahiran Berfikir:
Menyatukan idea-idea

Nilai-nilai murni:
kerjasama
Langkah 2
(15 minit)
Memasang komponen Projek
a)    Cantumkan bahagian C dengan menggunakan glu dan biarkannya kering
i)     Sapukan glu pada bahagian C
ii)    Sapukan glu pada bahagian A dan B
iii)   Cantumkan bahagian C pada bahagian A dan B
iv)   Ukur bahagian untuk meletakkan penyangkut
v)    Senggerek digunakan untuk membuat lubang
vi)   Skru penyangkut pada papan dengan menggunakan pemutar skru
1.      Murid melihat tunjuk cara bagaimana melakukan aktiviti yang seterusnya.
2.      Murid kemudiannya melakukan aktiviti yang telah ditunjukkan oleh guru.
BBM:
Glu, aluminium, pembaris, pensil, senggerek, skru, pemutar skru, penyangkut

Kemahiran berfikir:
Menyatukan idea-idea

Nilai-nilai Murni:
kerjasama
Langkah 3
(15 minit)
Membuat Kemasan
Langkah langkah untuk membuat kemasan adalah seperti berikut:
i)     Permukaan yang hendak dicat hendaklah dibersihkan daripada habuk dan kotoran
ii)    Satu lapisan cat alas disapukan pada permukaan kayu dan biarkannya kering.
iii)   Gosok dengan kertas las gred halus pada lapisan cat alas untuk meratakannya
iv)   Goncang tin cat sembur untuk memastikan campuran cat dan bahan pelarut sebati. Semburan hendaklah dibuat pada jarak kira-kira 30cm dari permukaan kayu. Mulakannya dengan satu lapisan cat yang nipis dan biarkannya kering.
v)    Ulangi proses semburan sehingga mendapat lapisan permukaan cat yang licin dan berkilat. Pastikan cat benar-benar kering sebelum semburan yang berikutnya dilakukan.
1.        Murid melihat tunjuk cara daripada guru tentang cara memubuat kemasan
2.        Murid kemudiaannya melakukan aktiviti yang ditunjukkan
BBM:
Syelek, cat, kertas las, berus

Nilai-nilai Murni:
Kerjasama
Penilaian
(5 minit)
i)             Pemerhatian
ii)            lisan
3.      Guru menilai melalui projek yang telah dihasilkan oleh murid.
4.      Projek yang tercantik akan diberikan hadiah gula-gula/cokelat dan mendapat anugerah projek tercantik.
5.      Murid kemudiannya ditanya secara lisan mengenai apa yang telah dipelajari.
6.      Murid yang menjawab dengan betul akan diberikan pensil.
Kemahiran berfikir: membuat pilihan, membuat pertimbangan



Penutup
(5 minit)
Rumusan:
i)     menghasilkan projek dengan menggunakan bahan kitar semula.
1.      Murid dibimbing untuk membuat rumusan
2.      Murid kemudiaanya ditunjukkan video tentang pemuliharaan alam sekitar.
Nilai-nilai murni:
Menjaga kebersihan,
Jimat cermat, memelihara alam sekitar

Kajian Masa Depan:
Mereka cipta produk yang boleh dikomersialkan daripada bahan kitar semula sebagai cara memelihara alam sekitar




0 comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...